LUBIĘ NA TO PATRZEĆ... MAGIA SKARBÓW MOICH DZIADKÓW
Czas realizacji: początek września do 10.12.2008 r.
Realizatorzy: członkowie Klubu Przyjaciół Kultury:
Jak co roku, projekty artystyczne Klubu Przyjaciół Kultury związane są z akcjami charytatywnymi. W zeszłym roku skupiliśmy się na pomocy wychowankom kutnowskiej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "TĘCZA", a dwa lata temu pomogliśmy zwierzętom z łęczyckiego schroniska. W tym roku, dzięki pieni±dzom zebranym ze sprzedaży naszych symbolicznych biletów, zakupiliśmy świąteczne podarki dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Łęczycy.
Wszelkie przygotowania odbywały się na poniedziałkowych spotkaniach pozalekcyjnych, członkowie klubu zbierali się i wspólnie opracowywali poszczególne punkty projektu. Wstępny zarys tego projektu pojawił się już w czerwcu 2008 roku, a na pocz±tku września opracowaliśmy dokładnie plan działania, przeszliśmy następnie do realizacji.
Projekt składał się z dwóch zasadniczych części, przygotowań do pokazu oraz samego wyjścia do placówki i przeprowadzenia warsztatów z zakresu origami oraz sudoku. Wszelkie plakaty reklamujące projekt, konkurs, bilety wstępu, zaproszenia na pokaz, życzenia świąteczne zostały wykonane przez członków klubu ( Ewę Baranowską, Annę Kurą i Bartłomieja Walczaka, uczniów kl. III TL).
Trzeciego grudnia odbył się w sali nr 210 pokaz projektu. Przedstawiliśmy na nim wynik naszej pracy. W pokazie uczestniczyły klasy, które wcześniej zakupiły symboliczne bilety.
Pokaz stanowił przedostatni etap realizowanego projektu. Prowadzili go uczniowie kl. I TL: Agata Wawrzyniak, Jarosław Bruszewski, kl. III TL: Natalia Popławska, Magdalena Wojciechowska oraz uczennica kl. IV TSC, Aneta Frankowska.
Spotkanie składało się z kilku części:
- Wykładu na temat motywu starości w literaturze, filmie i malarstwie (materiały do prezentacji zebrała, jak i całą prezentację przygotowała Aneta Frankowska, uczennica kl. IV TSC; wykład prowadzili: Agata Wawrzyniak i Jarosław Bruszewski, uczniowie kl. I TL),
- Odczytaliśmy wynik pracy konkursowej, która została poświęcona dziadkom (konkurs ogłoszono na początku roku szkolnego). Konkurs wygrała Natalia Popławska (kl. III TL),
- Obejrzeliśmy fragment filmu Doroty Kędzierzawskiej pt. "Pora umierać",
- W ostatniej spotkania przeszliśmy do psychozabawy (prowadzenie: Natalia Popławska, Magdalena Wojciechowska, kl. III TL).
Uczniowie próbowali udzielić odpowiedzi na pytania: - Jacy są moi dziadkowie? - Co w nich cenię? - Co im daję od siebie? - Jak siebie widzę za kilkadziesiąt lat? Wspólnie przeprowadzono krótką dyskusję.
Po psychozabawie obejrzeliśmy teledysk Czesława Mozila "Maszynka do świerkania", który podejmuje problem starości. Na koniec prowadz±cy jeszcze raz podziękowali za wszystkie wpłaty, dzięki którym udało nam się zakupić świąteczne prezenty dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Łęczycy. Dwunastego grudnia 2008r. Poszliśmy (po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i kształtu spotkania z dyrekcją placówki) z prezentami do Domu Pomocy Społecznej. Spotkanie trwało prawie dwie godziny.
Do placówki poszli uczniowie kl. III TL, którzy przez kilka ostatnich tygodni przygotowywali się do tego spotkania (Natalia Popławska, Agnieszka Pierechod, Anna Kura, Chmielecka, Ewa Baranowska, Edyta Chojnacka, Sylwia Dopierała, Adam Kubas). Celem naszej wizyty, oprócz wręczenia podarunków od uczniów naszej szkoły, było przeprowadzenie warsztatów z zakresu origami oraz rozwi±zywania popularnej dziś gry sudoku. O zasadach sudoku i regułach opowiadała Agnieszka Pierechod (kl. III TL).
Spotkanie odbyło się w świetlicy, przyszła duża grupa mieszkańców placówki. Na pocz±tku spotkania, przekazaliśmy w imieniu wszystkich uczniów i pracowników ZSP nr 1 życzenia świąteczne oraz prezenty. Origami to sztuka składania papieru pochodząca z Chin, rozwinięta w Japonii i dlatego uważa się ja za tradycyjną sztukę japońska. W XX wieku ostatecznie ustalono reguły : punktem wyjścia ma być kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać i z której poprzez zginanie, tworzone są figury.
Ćwiczenie, które wykonywali wraz z mieszkańcami nasi uczniowie, polegało na zrobieniu świątecznego renifera. Każdy uczeń miał pod swoją opieką kilku mieszkańców, z którymi pracował nad stworzeniem renifera. Ćwiczenie zakończyło się sukcesem, udało się wykonać świątecznego renifera. Było to ćwiczenie polecane przez arteterapeutów. Wykonywali je z nami również pracownicy placówki.
Po tej części nastąpiła krótka przerwa, w trakcie której mieszkańcy obejrzeli prezenty.
Następne ćwiczenie dotyczyło zaznajamiania mieszkańców z zasadami gry sudoku. Sudoku to łamigłówka, której celem jest wypełnienie diagramu 9x9 w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym dziewięciopolowym kwadracie 3x3 znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9. Dzisiejsze sudoku pojawiło się po raz pierwszy w Japonii w 1986 roku, jednak sławę zyskało w 2005r.
Po wstępnym przedstawieniu zasad gry, wspólnie rozwiązaliśmy jedną łamigłówkę. Następnie mieszkańcy pracowali w grupach nad rozwi±zaniem drugiej łamigłówki. Wyniki zapisywaliśmy na kartonie plakatowym (przygotowanym i opracowanym wcześniej w szkole), który znajdował się na sztaludze. Ku uciesze mieszkańców, wszyscy rozwiązali poprawnie tę łamigłówkę.
W ostatniej części spotkania przyjęliśmy podziękowania od pani dyrektor, pani terapeutki, które towarzyszyły nam podczas prowadzenia warsztatów. Otrzymaliśmy od mieszkańców pamiątkowy obrazek wykonany przez nich na zajęciach z terapii plastycznej. Zostaliśmy nagrodzeni brawami. Wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę i pożegnaliśmy się z mieszkańcami.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z projektu.