SZOK Szkolny Ośrodek Kariery w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łęczycy pod Honorowym Patronatem wicestarosty Krystyny Pawlak.

Jednym z priorytetów stojących przed współczesną szkołą jest organizacja systemu doradztwa zawodowego. Młodzież podejmująca jedne z ważniejszych decyzji życiowych dotyczące wyboru dalszego kształcenia oraz podjęcia pierwszej w życiu pracy potrzebuje wsparcia ze strony szkoły. Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom i wymaganiom ze strony uczniów, rodziców i absolwentów szkoły mgr Joanna Witaszak i mgr Kamil Cieśliński utworzyli w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łęczycy "SZOK" Szkolny Ośrodek Kariery który został objęty Honorowym Patronatem przez wicestarostę Krystyne Pawlak.

Nauczyciele zajmujący się Szkolnym Ośrodkiem Kariery biorą pod uwagę zapotrzebowanie młodzieży dotyczące pozyskania informacji i pomocy
w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej oraz specyfikę lokalnego rynku pracy.

Szok przygotował bogatą ofertę usług:
* przygotowanie do umiejętnej analizy rynku,
* zapoznanie z metodami aktywnego poszukiwania pracy,
* korzystanie z różnych źródeł informacji (Internet, publikacje prasowe),
* analiza dostępnych kierunków studiów, kursów i szkoleń,
* gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych,
* pomoc w diagnozie ucznia-określenie potencjalnych zdolności, zainteresowań
i umiejętności,
* zapoznanie z prawem pracy i umiejętność korzystania z Kodeksu Pracy,
* przygotowanie młodych ludzi do roli pracownika,
* kształcenie postaw przedsiębiorczych, zapoznanie z zasadami samozatrudnienia,
* spotkania z przedstawicielami rynku lokalnego,
* wycieczki do instytucji państwowych i zakładów pracy,
* udzielanie porad indywidualnych i grupowych,
* pomoc w zakładaniu kont e-mailowych,
* pomoc w pisaniu CV, listu motywacyjnego oraz wskazówki dotyczące pisania biznes planu,
* współpraca z rodzicami i nauczycielami.

Doradcy pracujący w Szkolnym Ośrodku Kariery starają się rozbudzić świadomość młodzieży oraz jak najlepiej przygotować ją do wyboru odpowiedniego zawodu
i znalezienie dobrej pracy. Mają nadzieję, że ich praca zaprocentuje, a absolwenci nie będą zasilać szeregów bezrobotnych, tylko znajdą swoje miejsce na trudnym
i mobilnym rynku pracy, a Szkolny Ośrodek Kariery Zawodowej będzie mocnym punktem szkoły.

Dyrektor Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych nr 1 mgr inż. Jarosław Świtoń powołał przewodniczącego i zastępce Szkolnego Ośrodka Kariery:
Przewodniczący: mgr Kamil Ciesliński,
Zastępca przewodniczącego: mgr Joanna Witaszak.

Z Szkolnym Ośrodkiem Kariery współpracują następujący uczniowie:
Milena Jóźwiak uczennica klasy III TLM
Marta Kamińska uczennica klasy III TLM