"W hołdzie majowej konstytucji" - 221. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w ZSP nr 1 w Łęczycy.

"Nikomu bardziej nade mnie nad tym projektem zastanawiać należy, idzie mi bowiem o zachowanie najdroższego klejnotu, to jest ufności narodu.
Nie dla siebie życzę Konstytucji, lecz dla dobra i ocalenia Polski."

Stanisław August Poniatowski

Tymi słowami w dniu 30 kwietnia rozpoczęła się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łęczycy uroczysta akademia z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święta Konstytucji 3 Maja. Montaż muzyczno-słowny pod hasłem " W hołdzie majowej konstytucji" został przygotowany pod kierunkiem nauczyciela historii p. Moniki Borkowskiej. W montażu wykorzystano fragmenty utworów klasyków wiedeńskich oraz pieśni patriotycznych z XVIII wieku.

W historycznej narracji uczniowie zaprezentowali okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jej postanowienia oraz znaczenie. Ponadto przybliżono historię Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Muzyczną klamrę stanowiło wykonanie pieśni: Jana Pietrzaka "Jest taki kraj" i Rajnolda Suchodolskiego "Mazurek 3 Maja". Lekcja historii i patriotyzmu została wzbogacona o dekorację nawiązującą do wydarzeń
z 3 maja 1791 roku.

Uczniowie włączyli się także w akcję "Jesteśmy biało-czerwoni!" organizowaną przez Centrum Edukacji Obywatelskiej eksponując barwy narodowe.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć....