Warsztaty poświęcone cyberprzemocy
i bezpieczeństwu w Internecie

W dniu 10.02.2016r. w ZSP Nr 1 w Łęczycy odbyły się warsztaty poświęcone tematyce cyberprzemocy
i bezpieczeństwu w Internecie.

W warsztatach udział wzięli przedstawiciele klas pierwszych - po pięciu uczniów z każdej z klas:
I TMP, I TCS, I TŻU, I THR, IB, IG, IC.

Celem warsztatów było zwrócenie uwagi młodzieży na pozytywne aspekty korzystania z Sieci - edukacja, kontakty z rówieśnikami, twórcza rozrywka, jak również na zagrożenia z nią związane - cyberprzemoc, uwodzenie w Sieci.

Podczas pierwszej części warsztatów młodzież obejrzała wywiady z popularnymi osobami takimi, jak: Krzysztof Hołowczyc, Robert Korzeniowski, Jan Mela, Justyna Kozłowska, Patricia Kazali, Magdalena Wójcie, zespół Plastik oraz uczestniczyła w projekcji filmu stylizowanego na program typu talk-show, w którym w roli prowadzącej wystąpiła piosenkarka Ewa Farna.

Po projekcji wywiadów oraz filmu, uczniowie pracowali w grupach i wypełniali karty pracy odpowiadając na pytania: Z jakich serwisów informacyjnych i społecznościowych, forów i gier online najczęściej korzystają uczniowie i dlaczego? Co czuli bohaterowie historii w trakcie opowiadanych przez siebie zdarzeń? Jakie emocje i myśli pojawiły się u bohaterów przed, w trakcie i po opowiedzianych wydarzeniach? Co można było zrobić, aby sytuacja była bardziej bezpieczna? Jak zareagować, jeśli przytrafiłaby się nam taka sytuacja, jak na filmie?

W drugiej części warsztatów dotyczącej cyberprzemocy uczniowie zostali zapoznani z pojęciami cyberprzemocy oraz stalkingu, zostały dokładnie omówione problemy młodych ludzi związanych z przebywaniem w Sieci. Następnie uczniowie zapoznali się z filmem dokumentalnym opartym na faktach przedstawiającym historię tytułowej Mimi.

Po projekcji filmu, uczniowie dobrali się w grupy w celu wypełnienia kart pracy, dając odpowiedzi na następujące pytania: Czym według Ciebie jest cyberprzemoc? Czym według Ciebie jest stalking? Jak można rozpoznać ofiarę oraz prześladowcę cyberprzemocy? Ostatnim zadaniem jakie mieli przed sobą uczniowie to zaproponowanie zmian jakie można wprowadzić aby ograniczyć do minimum zjawisko cyberprzemocy.

Organizatorzy warsztatów: Urszula Kasierska, Adam Sas.